Духовная трапеза – Постная Триодь

Четвертая седмица Великого поста прошла свою середину – «седми́ца свята́я сия́ и светоно́сная: Кре́ст всечестны́й предлага́ет ми́рови». Большинство песнопений этих дней посвящены Животворящему Кресту – «се́й Кре́ст трича́стный и вели́кий, малови́димь сы́й, небе́с ши́рший е́сть си́лою свое́ю, челове́ки к Бо́гу возво́дит при́сно». «Освяща́ющий боже́ственный и всечестны́й Кре́ст» лежит в каждом храме для поклонения, нас призывают: «присту́пим со́вестию чи́стою, почерпе́м освяще́ние и просвеще́ние». Предполагается, что мы «Поста́ очи́стившеся благода́тию», «просвети́вшеся доброде́тельми» и «воздержа́ния чистоту́ стяжа́вше» «стеце́мся се́й чи́сте облобыза́ти», поклонимся «вопию́ще» «еди́не Бо́же все́х» «освяти́ на́ши ду́шы и телеса́, сподо́би на́с и пречи́стей стра́сти Твое́й поклони́тися». «Ты́ кро́вь Твою́ Сло́ве за ны́ вся́ да́л еси́, Ты́ и Кресто́м освяща́еши ны́». Христос «вися на Кресте, во́ду на́м оставле́ния я́ко Благоде́тель источи́». Сегодня «ра́дуются со земны́ми небе́сная» потому что, «в полу́дни распе́ншуся Тебе́ посреде́ земли́ во́лею, мирски́я концы́ из среды́ горта́ни зми́евы исто́ргл еси́ Ще́дре».

Крест – «ра́дости зна́мение, ору́жие неруши́мое, Це́ркве стено́, му́чеников похвало́, апо́столов украше́ние, архиере́ев утвержде́ние», «дре́во жи́зни», «ски́птре святы́й Христо́в», «челове́ков сла́ва небе́сная», «ве́рных похвало́», «держа́во ве́ры», «ору́жие непобеди́мое», «враго́в отгна́ние», «сия́ние све́тлое, спаси́тельное ми́ру»,  «си́ло пра́ведных», «вселе́нныя храни́телю», «а́нгелов све́тлосте», «постя́щихся сла́досте», «изве́стная по́моще», «губи́телю страсте́й» и «бесо́м сопротивобо́рче». Крест  укрепил «изнемо́гшую мою́ ду́шу». Крест нам источает «све́т небе́сный, и жи́знь, и и́стинное ра́дование». «Тво́й Кре́ст предлежа́щий вселе́нная целу́ет, Го́споди, и покланя́ющися зове́т Ти́: того́ де́йством в ми́ре глубо́це пою́щыя, и воспева́ющыя Тя́ воздержа́нием соблюди́, Многоми́лостиве».

Песнопения нам рассказывают об образах Животворящего Креста, показанных в Священном Писании. День Христова распятия видел Авраам «и возра́довася я́ко из гро́ба хо́лма жи́ва Исаа́ка прие́м». (Быт.22) «Вну́чата дре́вле Иа́ков благословля́я, прообража́ше све́тло Кре́ст честны́й». (Быт.48)  «На горе́ дре́вле тебе́ Моисе́й прообрази́, ру́це возвы́сив, и Амали́ка побежда́я». (Исх.17) «Елиссе́й дре́вле из реки́ се́чиво влеки́й, дре́вом тя́ Кре́сте, животода́тельное дре́во вообража́ше». (4Цар.6) И очень красивое дается сравнение, как Елисей, бросив кусок дерева в Иордан, достал из глубины топор, так и Христос Крестом извлек народы и нас с вами «из глубины́ су́етия» и  «из глубины́ и́дольскаго бесова́ния».

«По́ст преполови́вше, дерза́им ду́хом на гряду́щее ю́ношески, благотеку́ще с Бо́гом бра́тие, я́ко да и Па́сху ра́достно у́зрим Христу́ воскре́сшу».

Подготовлено Миссионерским отделом Волгоградской епархии

Подписывайтесь на Telegram канал Миссионерского отдела